Česko vzniklo oddelením Slovenska

Autor: Juraj Vanko | 8.3.2005 o 10:01 | Karma článku: 9,57 | Prečítané:  4269x

Keď sa celok rozpodane na dve nerovnako veľké časti, takmer automaticky sa tvrdí, že menšia časť sa oddelila od celku. Veľmi často sa v Česku stretávam s názorom, že Slovensko vzniklo oddelením od spoločnej republiky a ja sa márne snažím presvedčiť diskutujúce okolie o tom, že je tomu inak. Že to bol rozpad, zánik a vznik, nie oddelenie Slovenska.

Československá republika, Československá socialistická republika, Česká a Slovenská Federatívna Republika – všetkými týmito názvami sme si v spoločnej histórii prešli. Nás bude zaujímať iba rozpad ČSFR, preto ešte zopár drobností, ktoré viedli k jej vzniku, hlavne k jej názvu.

 

23. januára predložil prezident Václav Havel Federálnemu zhromaždeniu návrh, podľa ktorého mal byť nový názov štátu Československá republika. S týmto však nesúhlasili slovenskí poslanci, a tak sme v období od 29. marca do 20. apríla 1990 dokonca mali dva rôzne názvy – v češtine „Československá federativní republika“, v slovenčine „Česko-slovenská federatívna republika“ (s pomlčkou). Tento spor, známy ako „pomlčková“ vojna, vyriešilo Federálne zhromaždenie názvom, ktorý bol nakoniec prijateľný pre obe strany: Česká a Slovenská Federatívna / Federativní Republika.

 

Česi a Slováci teda boli spolu v jednej republike, ktorá po určitých okolnostiach a vývoji zanikla, aby vznikli dva samostatné a zvrchované štáty. Nejdem hodnotiť vtedajšiu situáciu, nálady v spoločnosti, žiadne referendum o rozdelení, Klausa ani Mečiara a rôzne iné vplyvy a názory, ktoré v tej dobe (a v súčasnosti občas tiež) ovplyvnili vývoj. Nejdem sa ani zaoberať tým, pre koho bolo rozdelenie prospešnejšie, kto na tom získal a kto stratil – jednotný a hlavne objektívny názor pravdepodobne ani neexistuje. Jednoducho to malo svoje plusy i mínusy, pre nás i pre Čechov.

 

Poďme teda k rozdeleniu.

 

Takto to vidím ja – zanikla ČSFR, aby (a zároveň, v tom istom okamžiku) vznikla SR a ČR. Moji českí kamaráti (nie všetci, samozrejme) to však často vidia inak – Slovensko sa oddelilo od dovtedajšieho štátu, čím vznikla Slovenská republika a Česká republika. Nechápal som, ako dospeli k takému pohľadu, veď aj ústavný zákon, ktorý prijalo Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992, bol zákonom o zániku ČSFR, nie o oddelení Slovenska.

 

Až neskôr, pri čítaní českých skrípt som narazil na vetu: „K 1. lednu 1993 vznikla oddělením Slovenska od dosavadního státního útvaru Česká republika; ...“. Áno, vo vysokoškolských skriptách (Evropa v 19. a 20. století – Politické a sociálně-ekonomické souvislosti vývoje, Část 2., z roku 2002, autora a univerzitu neuvádzam zámerne) som sa dočítal takéhoto bludu! Okrem iného z toho vyplýva, že vznik Slovenskej republiky spôsobil to, že vznikla tá Česká. Akoby proti ich vôli, nechtiac. Jednoducho absurdita. A to som ešte nemal možnosť pozrieť si učebnice pre základné a stredné školy.

 

Jedno je však isté – chyba možno vôbec nie v mojich kamarátoch, ich názoroch na danú vec alebo v tom, že sú Česi, ale v autoroch učebníc či skrípt. Smutné...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?