reklama

Izraelčania sa neboja len atentátov

Minulý týždeň som strávil v spoločnosti skupiny Izraelčanov. Boli v nej zastúpení rôzni ľudia – od najznámejšieho rozhlasového hlásateľa a moderátora rôznych akcií, cez ženu, ktorá má fotku s Elvisom až po generálneho riaditeľa The New Jerusalem Foundetion. Za tých pár dní som sa o Izraeli a živote v ňom dozvedel viacero zaujímavostí, nielen z rozprávania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V tomto 6,7 miliónovom rozvinutom štáte nájdete miesta, kde funguje komunizmus najtvrdšieho razenia, avšak na dobrovoľnom základe. Všetci majú rovnaké oblečenie, rovnakú stravu, všetci pracujú pre blaho ostatných, medzi sebou nepoužívajú peniaze, a keď sa rozhodnú kúpiť nové tričká „z vonka“, tak buď pre všetkých alebo pre nikoho. Tieto miesta nazývajú „kibuc“. Zakladali ich najmä ruskí imigranti začiatkom 20. rokov a svoj zlatý vek už majú za sebou. Aj napriek tomu, že postupne upadajú, žijú v nich až 4% populácie a až 20% armádnych pilotov. Niet sa však čomu diviť, najvyšší veliteľ vzdušných izraelských síl im ide príkladom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď 14. mája 1948 vznikol židovský štát (i dnes sa vedú v Izraeli debaty o tom, či sa jedná o židovský štát alebo štát židov) a už o deň neskôr bol napadnutý susediacimi arabskými krajinami. Nebudem sa zaoberať touto vojnou, jej priebehom a dôsledkami, nakoľko nie je problém vyhľadať si tieto informácie, spomeniem len jeden detail, o ktorom mnohí u nás (a v Česku) ani netušia – najpoužívanejšia puška pochádzala z vtedajšieho Československa. Dokonca ju tak aj volali: „Charove chačechy“.

Samozrejme, nevyhli sme sa pri našich debatách ani aktuálnej téme – odsunu izraelských osadníkov z pásma Gazy. Podľa ich názoru sú obyvatelia Izraela rozdelení na dve časti 60% je za odsun, 40% (väčšinou silnejšie veriaci) proti. Tí, ktorí sú proti odsunu si za farbu protestu zvolili oranžovú, ktorou si zdobia autá, domy a ktorou vyjadrujú svoj postoj na verejnosti. Ich väčšinový oponenti si zvolili modrú. Nech je však názorové rozloženie akékoľvek, takmer všetci majú strach z dvoch vecí. Nie je podpísaná žiadna dohoda o ďalšom postupe medzi Izraelom a Palestínou, žiadne záruky, presné vymedzenie hraníc. Tým druhým problémom je bezpečnosť a strach z fanatických atentátnikov. Izrael sa totiž stiahol aj z tzv. Filadelfskej cesty, 9 kilometrov dlhej hranice medzi Egyptom a Pásmom Gazy, čím sa otvorila cesta na pašovanie zbraní a výbušnin pre atentátnikov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O tom, že v Izraeli žijú Židia z viac ako 100 krajín sveta ste už asi počuli. Ale o tom, že hudba Izraelskej hymny je inšpirovaná Smetanovou Vltavou (Má vlast) asi ešte nie. Taktiež ste možno nevedeli, že sieť obchodov Kenvelo pochádza z Izraela, a v preklade znamená „áno a nie“.

Mimochodom, keď som raz večer sedel s pár Izraelčanmi v kaviarničke a debatoval, v neďalekom športovom areáli sa začal ohňostroj. Najskôr sa začali mierne krčiť, potom ako som ich ubezpečil, že to nie je streľba, opäť sa vzpriamili a pokračovali v konverzácii. Ani nie 30 sekúnd na to vybehli ďalší z hotela a začali zisťovať čo sa stalo, či je všetko v poriadku a či nemajú volať políciu. V tej chvíli som si uvedomil, aké napäté sú ich zmysli 24 hodín denne, aj keď sú na dovolenke...

Juraj Vanko

Juraj Vanko

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nie som grafoman, a preto aj články budú pribúdať pomalšie ako u iných blogerov.v diskusii: Juraj 5. Zoznam autorových rubrík:  BieloruskoČR, SRRubrika

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu